Istotne kwestie w zakresie ocieplenia domu

Aby wewnątrz domu panowała przyjemna temperatura, a także korzystny mikroklimat warto zadbać o jego ocieplenie. Podniesie to komfort termiczny w poszczególnych pomieszczeniach, a ponadto pozwoli zaoszczędzić środki finansowe w związku z ogrzewaniem.

Kluczowe elementy podczas ocieplania domu

Ocieplenie nowopowstałego budynku mieszkalnego powinno odbywać się wówczas, kiedy wszystkie elementy konstrukcyjne oraz ściany wystarczająco wyschną. Nie zaleca się zatem podejmowania procesu termomodernizacji sytuacji, kiedy podłoże jest jeszcze mokre.

Wilgoć bardzo negatywnie wpływa na wydajność cieplną domu. Tym samym warto odczekać z ocieplaniem nawet kilka miesięcy. Natomiast w starszych domach termomodernizację można rozpocząć w dowolnym momencie. Najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi do ocieplenia domu są styropian, a także wełna mineralna. Mogą być stosowane wymiennie, aby dodatkowo zwiększyć efektywność cieplną. Charakteryzują się natomiast różnymi właściwościami oraz działaniem. Styropian wyróżnia się niskim poziomem paroprzepuszczalności. Dodatkowo jest niewrażliwy na wilgoć ze względu na niską nasiąkliwość. Dodatkowo styropian jest bardzo prosty w montażu, zwłaszcza w porównaniu z wełną mineralną. Jest lżejszy oraz nie wymaga mocnego mocowania. Natomiast przewodność cieplna zależy od gęstości styropianu. Im wyższa jest jej wartość tym również efektywność cieplna jest lepsza. Natomiast wełna mineralna pozwala uzyskać właściwy poziom wilgoci w środku budynku. Wilgoć zatem będzie regulowała się samoistnie.

Wełna wyróżnia się bardzo wysokim poziomem paroprzepuszczalności. Jest także idealnym zabezpieczeniem przed ogniem, gdyż wykazuje silne właściwości ognioodporne. Niestety jest ciężka oraz wrażliwa na wilgoć.