Styl skandynawski we wnętrzach – czym się charakteryzuje?

Styl skandynawski pochodzi z północnej Europy. Dzikość i chłód tego klimatu inspiruje entuzjastów wnętrz od kilku sezonów. Główną cechą stylu skandynawskiego jest jego bliski związek z naturą. Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim charakteryzują się minimalizmem i prostymi formami.

Czym się charakteryzuje? Czy pasuje do każdego wnętrza?

Cechy stylu skandynawskiego

Inspirowane Skandynawią cokoły do wnętrz składają się ze stołów, krzeseł i stolików wykonanych z drewna i metalu. Prosty styl dopełniają dekoracje, lampy czy lampiony umieszczone na szafkach i komodach. Duński design najpierw przekonuje nowoczesną funkcjonalnością, nie rezygnując z wygodnego stylu hygge. Szwedzi znaleźli złoty środek – kierują się zasadą równowagi lagom, co dosłownie znaczy „w sam raz” – że nic nie powinno być za mało ani za dużo.

Meble skandynawskie

Fenomenem jest to, że meble w stylu skandynawskim są jednocześnie bardzo proste i eleganckie. Nie znajdziemy w nim zaskakujących akcesoriów, które od razu przykuwają uwagę, ale trudno przejść obok nich obojętnie. Na przykład mają tę zaletę, że wykorzystują kolory, które kojarzą się z wyrafinowaną klasyką, a także bardzo proste kształty, czasem oryginalne. Cechy te w dużej mierze sprawiają, że meble w stylu skandynawskim nadają się do każdego wnętrza.

Kolory w stylu skandynawskim

Kolory we wnętrzu skandynawskim są delikatne. Używaj podstawowych, pastelowych kolorów, takich jak: pastelowy, biały, szary. Kolejną cechą jest wprowadzenie drewna jako wykończenia podłogi, materiału używanego do produkcji mebli. Typowe jest również dekorowanie przestrzeni drewnianymi dodatkami.