Styl rustykalny – przytulne wnętrze dla miłośników natury

Marzysz o wnętrzu, które będzie ciepłe i przytulne, a kiedy wejdziesz do niego przypomną Ci się lata spędzone na wsi u babci? Dla osób, które pragną żyć niespiesznie i w zgodzie z naturą, dobrym rozwiązaniem będzie urządzić dom w stylu rustykalnym.

Styl rustykalny – co to i skąd się wziął?

Styl rustykalny w aranżacji wnętrza nawiązuje do wsi z przełomu XIX i XX wieku. Znajdzie się w nim praktyczne wyposażenie. Oznacza to, że nie będzie pełne kurzących się reliktów przeszłości. Te rzeczy zostawmy dla skansenów, a w naszym domu nie są potrzebne rzeczy, które mają zbierać tylko kurz. Ciekawostką jest, że swe początki styl rustykalny ma w Stanach Zjednoczonych, a nie w polskiej wsi.

Czym charakteryzuje się styl rustykalny?

Rustykalne wnętrze odnosi się do natury, więc będą w nim obecne drewniane wykończenia w postaci mebli, które dodatkowo swym ornamentem lub wykończeniem wpasują się do wiejskiego klimatu. Można je pomalować też na biało.

Dodatkowym elementem podkreślającym ten unikalny styl są drewniane podłogi i parkiety oraz wystające drewniane belki. Sprawdzą się tutaj idealnie cegły, czy to pozostawione w surowym stanie, albo pomalowane na biało. Kolory dominujące w rustykalnej aranżacji to: biel i beż oraz naturalne kolory ziemi, czyli brązy. Nie ma tutaj miejsca na jaskrawe kolory takie jak czerwienie czy żółcie. Mogą one stanowić element dekoracji przy wykorzystaniu ludowego wzoru np. na poduszkach lub innych tkaninach. Dodatki będą wykonane z naturalnych materiałów. Stół lub komoda w połączeniu z koronkowym, lub lnianym obrusem będzie strzałem w dziesiątkę.

Na koniec potrzebne są dodatki, czyli wszelkie słoje, pojemniki, pojemniki na przyprawy. To detale, które charakteryzujące się prostotą, ale są też niepospolite, bo nie dostaniesz ich w każdym sklepie.