Jedna z najbardziej niesamowitych budowli świata – Taj Mahal

Taj Mahal to jeden z najpiękniejszych grobowców świata. Jest on położony w Indiach, w mieście Agra, które leży około 200 km od Delhi.  Został on wybudowany przez Szahdżahana z dynastii Mogołów dla uczczenia przedwcześnie zmarłej żony- Mumtaz Mahal.

Trumna Mumtaz Mahal jest pokryta warstwą czystego złota. Legenda głosi, że wdowiec miał ją obsypać również perłami i diamentami. Wewnątrz i na zewnątrz grobowca znajdują się liczne kaligrafie i inskrypcje wychwalające Mumtaz Mahal.

Taj Mahal – to warto wiedzieć

Taj Mahal został wybudowany w latach 1632-1653. Przy budowie pracowało ponad 20 tysięcy robotników, którzy pochodzili ze wszystkich krajów azjatyckich, a także z Europy- Francji i Włoch. Budowa trwała 21 lat.

Budynek wykonany jest z marmuru zdobionego tysiącami szlachetnych i półszlachetnych kamieni. Marmur, z którego zbudowano Taj Mahal został przywieziony z Tybetu, Chin i Radżastanu. W skład kompleksu wchodzi ogród, basen, meczet i mauzolea. Budynek ma cztery części, które są względem siebie identyczne. Na skrzydłach znajdują się wieżyczki. Środkowa kopuła ma 24, 5 m wysokości i 17, 7 metra średnicy. W głównej komnacie budynku znajdują się fałszywe sarkofagi Mumtaz Mahal i Szahdżahana. Ich prawdziwe groby znajdują się jednak na niższym poziomie. Szacowany koszt budowy Taj Mahal to około 32 miniony rupii indyjskich. Specjaliści po przeliczeniu tej kwoty oszacowali, iż na dzień dzisiejszy byłaby to wartość ponad 1 miliarda dolarów. W XIX wieku budynek przeszedł dużą renowację, którą zlecił Lord Cuzon- wicekról Indii Brytyjskich.

Taj Mahal w 2007 roku został wybrany jednym z Siedmiu Cudów Świata. W 1983 roku został natomiast wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Budynek odwiedza około 3 miliony turystów rocznie.

One thought on “Jedna z najbardziej niesamowitych budowli świata – Taj Mahal

Dodaj komentarz