Proste ozdoby DIY metodą decoupage!

Coraz więcej osób zwraca uwagę na wystrój swojego domu, jednak nie każdy pragnie wydawać fortuny na designerskie ozdoby lub przepłacać w popularnych sieciach meblarskich za przedmioty słabej jakości.

Jeśli chodzi o ornamenty wykonywane własnoręcznie, to panuje błędne przekonanie, że powinny się nimi zajmować tylko osoby z doświadczeniem w pracach plastycznych. Istnieją proste techniki, dzięki którym możemy stworzyć piękne ozdoby, a jednocześnie nie natrudzić się w procesie. Dziś poznamy sposób na ozdobienie przedmiotu metodą decoupage!

Jak wykonać ozdobę techniką decoupage?

Decoupage to sposób na ozdabianie przedmiotów poprzez wycinanie wzorów z papieru lub serwetek i naklejanie ich specjalnym klejem na określoną przez nas powierzchnię. Celem tej sztuki jest sprawienie, że naklejony wzór wydaje się namalowany w wybranym przez nas miejscu. My opiszemy metodę prostszą, czyli serwetkową. Możemy ozdobić nią starą szklankę, wazon, miskę lub jakikolwiek inny przedmiot.

Biała farba akrylowa

Wybrany przedmiot malujemy grubą warstwą białej farby akrylowej, która będzie stanowić tło dla wzoru z serwetki.

Przyklejanie wzoru klejem do decoupage

Na pomalowaną powierzchnię przyklejamy wzór z najcieńszej warstwy serwetki. Możemy wyciąć np. motyw kwiatowy. Wzór przykładamy do przedmiotu i nakładamy na niego klej do decoupage małym pędzelkiem, tak aby został przyklejony do przedmiotu.

Lakier akrylowy

Na wzór z serwetki oraz na całą powierzchnię przedmiotu nakładamy kilka warstw lakieru akrylowego do momentu, aż papier serwetki „wtopi się” w przedmiot, pozostawiając jednolitą powłokę, wyglądającą jak stworzony przez nas piękny obraz.