Przepływowe podgrzewacze wody – rodzaje i zalety

Przepływowe podgrzewacze wody stanowią coraz powszechniejszy widok w polskich domach. Zajmują niewiele miejsca, a jednocześnie zapewniają stały dostęp do ciepłej wody. Przedstawiamy ich rodzaje i wyjaśniamy, dlaczego warto w nie inwestować.

Zasilanie przepływowych ogrzewaczy wody

Przepływowe podgrzewacze wody dzieli się na gazowe oraz elektryczne. Te pierwsze to tradycyjne piecyki spotykane w wielu starszych domach i mieszkaniach. Wymagają znacznie więcej miejsca od swoich elektrycznych odpowiedników. Ponadto, ich użytkowanie wiąże się z koniecznością dostępu do zamkniętej lub otwartej komory spalania. Ta ostatnia musi być podłączona do komina. Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody jest zasilany prądem. Z tego powodu wymaga podłączenia do instalacji energetycznej. Wbrew pozorom takie rozwiązanie nie wiąże się z długim czasem oczekiwania na ciepłą wodę. Są to urządzenia działające niemal natychmiast, co pozwala uniknąć strat wynikających z marnotrawienia zimnej wody. Aby osiągnąć taki efekty podgrzewacz, musi być umieszczony jak najbliżej danego punktu poboru wody, na przykład zlewu. W przeciwnym razie jego użytkowanie nie będzie generowało oczekiwanych oszczędności. W zależności od poziomu spodziewanej wydajności oraz rodzaju instalacji elektrycznej wyróżnia się elektryczne podgrzewacze jednofazowe lub trójfazowe.

Przepływowe podgrzewacze – z jakim sterowaniem?

Przepływowe podgrzewacze wody mogą być klasyfikowane ze względu na sposób ich sterowania. W takim przypadku wyróżnia się modele sterowane hydraulicznie oraz elektronicznie. Ta pierwsza opcja oznacza uzależnienie temperatury wody od wielkości strumienia. Duży strumień przekłada się na cieplejszą wodę, mały sprawia, że ta jest chłodniejsza. Takie rozwiązanie oznacza mniejszą dokładność niż w przypadku elektronicznych podgrzewaczy C.W.U. Te nowoczesne urządzenia umożliwiają zaprogramowanie odpowiedniej temperatury wody, jak również siły jej strumienia. Wysokiej jakości modele są wyposażone w ekrany LCD, które znacznie ułatwiają ich sterowanie. Ponadto, elektroniczne podgrzewacze są oszczędniejsze od swoich hydraulicznych odpowiedników. Mogą zmniejszać koszty zużycia wody nawet o ponad 20%. Nietrudno obliczyć, że w skali całego roku są to bardzo znaczące sumy.

Wydajność przepływowych podgrzewaczy C.W.U.

Przepływowe podgrzewaczy wody dzielą się na jednopunktowe oraz wielopunktowe. Jak sama nazwa wskazuje te pierwsze, umożliwiają dostarczanie ciepłej wody do jednego punktu jej poboru. Charakteryzują się niewielką mocą oraz kompaktowymi rozmiarami. Sprawdzają się w sytuacjach, w których punkty poboru wody są od siebie znacznie oddalone. W zależności od potrzeb mogą to być modele nadumywalkowe lub podumywalkowe. Niezależnie od wyboru te nowoczesne urządzenia charakteryzują się estetycznym wyglądem, dzięki czemu stanowią praktyczny i atrakcyjnie wizualnie dodatek do aranżacji w łazience lub kuchni. W mieszkaniach lub domach, w których punkty poboru wody znajdują się blisko siebie, warto stawiać na podgrzewacze wielopunktowe. Taka opcja daje możliwość użytkowania ciepłej wody w wielu miejscach jednocześnie, na przykład zarówno pod prysznicem i przy kuchennym zlewie. Z tego powodu tego rodzaju podgrzewacze wyróżniają się znacznie większą mocą w stosunku do ich jednopunktowych odpowiedników. Dla zwiększenia wydajności oraz komfortu ich użytkowania warto stawiać na modele wyposażone w tryb ECO oraz zdalne sterowanie.

Zalety elektrycznych przepływowych podgrzewaczy wody

Elektryczne podgrzewacze podgrzewają wodę bezpośrednio po przekręceniu odpowiedniego kurka. Dzięki temu ich użytkowanie oznacza spore oszczędności związane z mniejszymi stratami energii potrzebnej do podnoszenia temperatury C.W.U. Ponadto, tego typu urządzenia wykazują takie zalety jak:

  • gwarancja błyskawicznego otrzymywania pożądanej temperatury wody.
  • ekologiczność – elektryczne podgrzewacze wody przekładają się na mniejsze zużycie energii i wody.
  • efektywność – ich użytkowanie oznacza eliminację strat energii w obiegu cyrkulacyjnym.
  • higieniczność – krótsza droga przepływu wody sprawia, że ta cechuje się wysoką jakością.

Istnieje wiele rodzajów przepływowych ogrzewaczy wody, ale w dzisiejszych czasach warto stawiać na modele elektryczne, które są sterowane elektronicznie. Jest to niezwykle wydajne i oszczędne rozwiązanie. W zależności od potrzeb i charakterystyki budynku mogą to być podgrzewacze wielopunktowe lub jednopunktowe. Te pierwsze sprawdzają się w mieszkaniach i domach, w których punktu poboru wody znajdują się blisko siebie.