Budowa ścian zewnętrznych konstrukcyjnych – to powinieneś wiedzieć

Ściany wewnętrzne konstrukcyjne przenoszą obciążenia z dachu, stropów, ciężaru własnego, a także schodów na fundamenty. Zgodnie z technologiami budowlanymi ściany wewnętrzne konstrukcyjne wykonywane są jako jednowarstwowe.

Ściany zewnętrzne konstrukcyjne – szybka budowa

Tylko w sytuacji, gdy ściana rozdziela domy szeregowe, na przykład bliźniaki – wykonuje się dwie niezależne ściany, które łączone są krokwiami. Natomiast szczelina pomiędzy nimi zostaje wypełniona wełną mineralną, aby uzyskać doskonałą izolację akustyczną.

Ściany nośne wewnętrzne wznosi się z takich materiałów, z których zostały wykonane mury zewnętrzne. W przypadku domów budowanych w technologii szkieletowej, na przykład szkieletu stalowego lub drewnianego, konstrukcja wewnętrznych ścian jest taka sama jak ścian wewnętrznych. Grubość ściany konstrukcyjnej uzależniona jest od wytrzymałości stosowanego materiału. Zależy to także od ilości kondygnacji budynku oraz rodzaju pokrycia dachowego. Szczególnie wymagające jest łączenie ścian wewnętrznych konstrukcyjnych ze ścianami zewnętrznymi. Musi być to zrealizowane w taki sposób, który będzie gwarantował przekazywanie obciążeń pionowych i poziomych pomiędzy ścianami. Uzyskuje się to za pomocą wiązania elementów murowych, stosując metalowe łączniki lub zbrojenia, jakie przechodzą w każdą ze ścian.

Dlaczego warto postawić na konstrukcyjne ściany zewnętrzne?

Konieczne jest także to, aby obie ściany były wznoszone oraz połączone ze sobą jednocześnie. Jest to gwarancją ich trwałości, a także wytrzymałości. Jakość wykonanych ścian wewnętrznych konstrukcyjnych wpływa także na wygodę eksploatacji budynku, jego właściwości akustyczne, a także termoizolacyjne.